Idź do treści strony
INFORMACJA 89 53 86 532
CENTRALA: 89 53 86 356, 89 53 86 598

Piękny i potrzebny podarunek od pacjentki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego

Nowoczesny aparat KTG do monitorowania stanu zdrowia dziecka w łonie matki podarowali Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Olsztynie państwo Sylwia i Mirosław Hiszpańscy.

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym  na świat przyszły wszystkie trzy córki państwa Hiszpańskich:  siedmioletnia obecnie Zosia, rok młodsza Marysia oraz najmłodsza Tosia, która ma dopiero dwa miesiące. – Usłyszeliśmy, że taki sprzęt jest potrzebny, więc postanowiliśmy go podarować – powiedział we wtorek 27 grudnia podczas przekazania aparatury Mirosław Hiszpański.

KTG to inaczej kardiotokografia lub badanie kardiotokograficzne. Jest to badanie, które polega na obserwacji i jednoczesnym zapisie: parametrów pracy serca dziecka, ruchów dziecka, siły oraz częstości występowania skurczów macicy i reakcji serca dziecka na skurcze macicy.

Informacje te odczytuje się za pomocą czujników umieszczonych na brzuchu kobiety w ciąży i podłączonych do aparatu KTG (kardiotokografu), który zapisuje te informacje.

Analiza reakcji serca dziecka na skurcze macicy jest najistotniejszym elementem badania KTG. Umożliwia ocenę dobrostanu dziecka.

W spotkaniu oprócz rodziny państwa Hiszpańskich uczestniczyli przedstawiciele Szpitala: dr Jerzy Górny, z-ca dyrektora ds. lecznictwa, dr Dariusz Onichimowski, lekarz naczelny oraz dr Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Beata Binek, pielęgniarka oddziałowa.

Wszyscy serdecznie podziękowali za podarowany sprzęt. – Takich aparatów potrzebujemy – podkreślał dr Waśniewski. – KTG (kardiotokograf) ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci i ich mam, zwłaszcza w czasie ciąży zwiększonego ryzyka.

Dr Onichimowski zapewnił zaś, że aparat czeka intensywna eksploatacja. -  Na pewno nie będzie się pokrywał kurzem – powiedział z uśmiechem.

Top